RSS
 

Cukierek , psikus czy znicz ?

02 lis

Tak sobie siedzę i myślę o tym sporze Halloween, a Wszystkich Świętych i tak wnioskuje , że to bez sensu się spierać . Tak sobie czytałam na fb jedną z wielu wymian zdani na ten temat i zauważyłam , że najwięcej problemów mają z Halloween ” Wielcy katolicy ” , a Ci co obchodzą Halloween nie naskakują tylko normalnie w świecie piszą np ”Halloween jest 31 .10 , a Wszystkich Świętych 1.11 i po co te hejty ” i ja tak samo uważam i nie widzę powodu do naskakiwania  . Najlepiej to wypowiadają się Ci negatywnie o Halloween co uważają się za wielce pobożnych po do kościoła chodzą dwa razy do roku na Wielkanoc i Boże Narodzenie . Ja wiem , że kościół najlepiej by zabronił jakichkolwiek zabaw tak jak w epoce ciemnoty ale te czasy już minęły i raczej nie powrócą bo ludzie są coraz mądrzejsi przynajmniej niektórzy . Też jest dużo teksów , że wszystko bierzemy z Ameryki ale czy Ci ” Wielcy Katolicy ” nie chodzą jeść do McDonalda albo KFC ? i wspierają Amerykę to już nie jest już złe , a to że ludzie się pobawią to źle ? Rozumiem , że potem idą na kacu na cmentarze ale ile już było wypadków i pijanych kierowców we Wszystkich Świętych i ile osób przez to zginęło i to najczęściej nie Ci co pili ? Takich rzeczy się nie widzi tylko się widzi to , że dzieci zbierają cukierki i się przebierają albo , że dorośli. Może ktoś mi powie czy Ci ” Wielcy Katolicy ” przeczytali chociaż Dziady bo też dużo się  osób powołuje na nie ? Bo mi się zdaje , że tylko garstka , a przy najmniej z moich znajomych . Ja osobiście obchodzę Halloween i Wszystkich Świętych nie widzę problemy żeby łączyć te dwa święta ,a przecież każde jest w inny dzień .Jak dla mnie szacunek dla zmarłych powinno się mieć cały rok i to pokazywać chodząc częściej na cmentarz niż raz do roku . A tak w ogóle czy to nie dzień Zadusznych jest ważniejszy od Wszystkich Świętych ? Teraz mnie tak oświeciło , bo przecież we Wszystkich Świętych powinno się wspominać Świętych tych co nie żyją , a w zadusznych wspominać każdą duszę która odeszła z tego świata .

Mojej przyjaciółki mama jest taka bardzo za kościołem zawsze jak mojej przyjaciółce coś nie wyjdzie to mówi , że to dla tego bo nie chodzi do kościoła . A sama organizuje dla dzieci Halloween w domu bo w domu ale jednak . I co to za polityka tego nie rozumiem ale cieszy mnie to , bo wiem gdzie za rok wyśle mojego syna na zabawę Halloween :) I będę miała pewność , że będzie pod dobrą opieką  .

mojaa

 
Komentarze (5)

Napisane przez w kategorii mężczyzna, Rodzina, społeczność, Wiara, Życie

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Bacha

  2 listopada 2015 o 15:41

  Halloween jest pogańskim świętem złych duchów, największym świętem szatanistytów i w ich wydaniu wcale nie jest to niewinna zabawa. Nie da się pogodzić z chrześcijaństwem – albo czcisz Boga albo szatana.

   
  • Madeleine

   2 listopada 2015 o 16:56

   W każdej kulturze Halloween jest inaczej odbierane dla jednych , a inaczej dla drugich . Co kraj to obyczaj ale prawda jest taka , że nie wiadomo tak naprawdę z kąt pochodzi wiadomo tyle ,że z europy trafił do ameryki i jedna z teorii pochodzi od rzymian albo Celtów i to święto na powitanie zimy , kościół katolicki zrobił z niego święto szatana i stworzył bajki na jego temat

    
 2. ~Daria

  3 listopada 2015 o 12:38

  A ja znowu w Halloween rozdaję dzieciom cukierki, a nie obchodzę Wszystkich Świętych – nie jestem katoliczką. Pomijając fakt, że przebieranki faktycznie kopiowane są z Ameryki, to nie należy zapominać, że Halloween to przede wszystkim pamiątka po pogańskim Samhain – dniu, w którym podobno granica między światem ludzi a światem duchów była najcieńsza, dlatego próbowano nawiązywać kontakt ze zmarłymi przodkami. I nie ma to nic wspólnego z Ameryką ani z szatanem (o zgrozo, kto to wymyślił…). Ciekawe, dlaczego katolicy nie pamiętają o tym, że ich Wszystkich Świętych jest obchodzone właśnie 1 listopada TYLKO dlatego, że kościół w czasach wypierania pogaństwa chciał zaadaptować ludowe święto na coś własnego, związanego z nowym Bogiem, dlatego wmusił miejscowej ludności obchodzenie nowego święta… No ale niektórzy wolą o tym nie pamiętać. Trudno, takie czasy. Dla mnie dużo bliższe sercu jest samo Samhain, dlatego tego dnia zawsze będę otwierać drzwi poprzebieranym dzieciakom i rozdawać i cukierki, a inni niech robią co chcą, nic mi do tego :)
  Pozdrawiam :)

   
  • Madeleine

   3 listopada 2015 o 14:30

   Dokładnie tego szatana to ja nie wie kto wymyślił ;D

    
 3. ~Ewa

  15 listopada 2015 o 00:05

  jak to mówią, pruderia i zakłamanie. Sama w tym roku czekałam ze słodyczami na dzieciaki aż zapukają do drzwi. Dla dzieci to bardzo fajne „święto” a moherki eh… to już niestety małe reformowalny temat – niestety